TheoRoute

Startpagina · Examencentra · Slaagpercentages

Slaagpercentage voor het rijbewijs in België: de officiële cijfers

Cijfers opgezocht in de officiële documenten op 5 november 2026.

Hoeveel kandidaten slagen voor hun rijbewijs? Hier vindt u alle slaagpercentages die de Belgische overheden publiceren: de antwoorden van de gewestelijke ministers van Mobiliteit op parlementaire vragen, en het jaarrapport van GOCA Vlaanderen. Elk cijfer verwijst naar zijn document; TheoRoute rekent niets zelf uit.

Kort samengevat

Het theorie-examen, per gewest

Gewest202320242025
Vlaanderen40,2 %––
Brussel39 %41 %–
Wallonië37 %34 %37 %

In Vlaanderen gaan de gepubliceerde cijfers vooral over de eerste poging: 53,6 % van de kandidaten slaagde voor hun eerste theorie-examen tussen 1 januari en 30 september 2023.

De gevaarherkenningstest

Gewest202320242025
Brussel85 %85 %–
Wallonië77 %72 %71 %

In Vlaanderen maakt de test deel uit van het praktijkexamen: er is geen apart slaagpercentage.

Het praktijkexamen

Gewest202320242025
Vlaanderen, eerste poging46,4 %45,1 %46,3 %
Brussel51 %51 %–
Wallonië54 %53 %54 %

Alle examens samen telt GOCA Vlaanderen 51 % geslaagden voor het Vlaamse praktijkexamen in 2023.

Per examencentrum

Vlaanderen

CentrumTheorie, jan.-sept. 2023Theorie, eerste pogingPraktijk 2025, eerste poging
Leuven (Haasrode)49,4 %62,7 %40,9 %
Asse (Mollem)48,9 %58,1 %56,4 %
Brakel46,3 %57,3 %41,9 %
Gent (Sint-Denijs-Westrem)45,1 %60,2 %55,0 %
Eeklo44,4 %53,4 %45,2 %
Brugge44,0 %57,5 %38,5 %
Kontich43,1 %54,6 %41,6 %
Wevelgem42,6 %56,2 %51,9 %
Geel42,4 %53,1 %46,3 %
Aalst (Erembodegem)42,3 %55,8 %43,5 %
Alken40,6 %52,9 %43,6 %
Bree39,2 %49,5 %46,9 %
Roeselare38,9 %53,1 %44,9 %
Sint-Niklaas38,0 %51,9 %45,3 %
Antwerpen (Deurne)33,3 %47,8 %47,3 %
Oostende29,0 %49,3 %37,0 %

Wallonië

CentrumTheorie 2023Theorie 2024Gevaarherkenning 2024Praktijk 2025, vrije begeleidingPraktijk 2025, via rijschool
Louvain-la-Neuve46,4 %46,9 %75,9 %52,4 %46,3 %
Namen37,4 %37,6 %74,1 %46,4 %35,0 %
Luik34,7 %35,3 %69,7 %58,1 %45,4 %
’s-Gravenbrakel43,5 %35,0 %69,9 %66,6 %55,0 %
Doornik34,1 %34,0 %72,4 %59,8 %55,6 %
Hoei33,9 %33,5 %75,1 %51,4 %46,5 %
Bergen31,8 %32,5 %71,2 %58,5 %53,8 %
Aarlen34,0 %32,1 %74,9 %69,0 %51,0 %
Bastenaken32,7 %32,0 %74,9 %62,0 %47,2 %
Eupen33,3 %31,9 %71,3 %63,9 %57,2 %
Mariembourg37,1 %31,8 %72,6 %67,0 %62,5 %
Charleroi41,5 %31,4 %70,0 %57,3 %45,9 %
Marche-en-Famenne32,0 %29,9 %73,5 %58,4 %54,9 %
Lobbes28,5 %29,1 %73,4 %67,7 %58,4 %

Brussel

Het Brussels Gewest publiceert geen cijfers per centrum (Anderlecht, Schaarbeek): alleen het gemiddelde van het Gewest, hierboven.

Waarom die cijfers niet helemaal vergelijkbaar zijn

De gegevens downloaden

Al deze cijfers in één CSV-bestand, één regel per cijfer met zijn bron: taux-reussite-permis-b-belgique.csv. U mag ze hergebruiken als u de officiële bron van elke regel vermeldt.

Zet alle kansen aan uw kant

Een gratis proefexamen in het officiële formaat (50 vragen, 15 seconden per vraag, puntentelling met zware fouten), de volledige cursus Belgische wegcode en het repertorium van de verkeersborden: alles zonder account toegankelijk.

Een gratis proefexamen doen

Veelgestelde vragen

Hoeveel procent slaagt voor het theorie-examen rijbewijs B?

In Vlaanderen slaagde 40,2 % van de theorie-examens in 2023, en 53,6 % van de kandidaten bij hun eerste poging (januari tot september 2023). In Brussel 41 % in 2024, in Wallonië 37 % in 2025 (56.174 van de 152.005 examens).

In welk examencentrum is het slaagpercentage voor de theorie het hoogst?

In Vlaanderen, van januari tot september 2023: Leuven (Haasrode) (49,4 %), Asse (Mollem) (48,9 %), Brakel (46,3 %); het laagste percentage in Oostende (29,0 %). In Wallonië in 2024: Louvain-la-Neuve (46,9 %), Namen (37,6 %), Luik (35,3 %); het laagste in Lobbes (29,1 %). De officiële documenten verklaren die verschillen niet.

Hoeveel procent slaagt voor de gevaarherkenningstest?

In Vlaanderen maakt de test deel uit van het praktijkexamen en heeft hij geen apart slaagpercentage. In Brussel slaagde 85 % in 2024, in Wallonië 71 % in 2025 (77 % in 2023).

Wat kost een mislukking voor het theorie-examen?

Bij elke poging de volledige retributie: 19 euro in Vlaanderen en Brussel, 17 euro in Wallonië. Na twee mislukkingen moet u eerst 12 uur theorieles volgen in een erkende rijschool.

Bronnen: Waals Parlement, antwoord van de minister van Mobiliteit op schriftelijke vraag nr. 734 (2025-2026), bijlage van 6 februari 2026 · Waals Parlement, antwoord van de minister van Mobiliteit op schriftelijke vraag nr. 363 (2024-2025), bijlage, 25 februari 2025 · Waals Parlement, antwoord van de minister van Mobiliteit op schriftelijke vraag nr. 75 (2023-2024), bijlage, 15 januari 2024 · Waals Parlement, antwoord van de minister van Mobiliteit op schriftelijke vraag nr. 1085 (2025-2026), 9 april 2026 · Brussels Parlement, antwoord van de minister van Mobiliteit op schriftelijke vraag nr. 124 (2024-2025), 12 juni 2025 · Brussels Parlement, antwoord van de minister van Mobiliteit op schriftelijke vraag nr. 289 (2025-2026), bijlage 2, 27 november 2025 · GOCA Vlaanderen, jaarrapport 2023, p. 20 tot 23 · Vlaams Parlement, antwoord van de minister van Mobiliteit op schriftelijke vraag nr. 413 (2023-2024), bijlage, 30 januari 2024 · Vlaams Parlement, antwoord van de minister van Mobiliteit op schriftelijke vraag nr. 337 (2024-2025), 18 maart 2025 · Vlaams Parlement, antwoord van de minister van Mobiliteit op schriftelijke vraag nr. 1711 (2025-2026), bijlage, 24 september 2026. TheoRoute is een onafhankelijke website, zonder band met de examencentra of de overheid.

← Alle examencentra